Enne metallkiudlaseriga lõikamismasina kasutamist impordime ettevalmistatud joonised metallkiudlaserlõikusmasina programmi ja kasutame seejärel graafika tahvlile paigutamiseks trükitarkvara, et metallkiudlaserlõikusmasin saaks töödeldud tooteid töödelda. partiidena. Kuigi ladumisprotsess on väga lühike, peidab see endas palju teadmisi. Millistele probleemidele tuleks laserlõikusmasina seadistamisel tähelepanu pöörata. Millised on laserlõikusmasina paigutuse põhipunktid.
1. Nurga sulamine.
Õhukeste terasplaatide äärte ja nurkade aeglustamisel ja lõikamisel põhjustab laser servade ja nurkade ülekuumenemist ja sulamist. Looge nurgale väike raadius, et säilitada kiire laserlõikamine ja vältida terasplaadi ülekuumenemist ja sulamist nurgalõikamisel, saavutades seeläbi hea lõikekvaliteedi, lühendades lõikeaega ja parandades tootlikkust.
2. Osade vahe.
Üldiselt peaks paksude ja kuumade plaatide lõikamisel osade vaheline kaugus olema suur, kuna paksude ja kuumade plaatide soojuse teke on oluliselt mõjutatud. Teravate nurkade ja väikeste kujundite lõikamisel on servi lihtne põletada, mis mõjutab lõikekvaliteeti.
3. Juhtjuhtme sätted.
Paksemate plaatide lõikamisel tõmmatakse lõikeõmbluste hea ühenduse tagamiseks ning põletuste vältimiseks algus- ja lõpp-punktides sageli lõike igasse algus- ja lõpp-punkti üleminekujoon, mida nimetatakse juht- ja vastavalt sabajooned. Juht- ja sabajooned on tooriku enda jaoks olulised. See on kasutu, seetõttu tuleks see paigutada väljaspool töödeldava detaili ulatust ja olla ettevaatlik, et mitte asetada juhtmeid kohtadesse, kus soojust ei ole lihtne hajutada, näiteks teravatesse nurkadesse. Juhttraadi ja pilu vaheline ühendus peaks võimalikult suurel määral kasutama ringikujulist üleminekut, et tagada masina sujuv töö ja vältida nurgas peatumisest põhjustatud põletusi.
4. Ühine serva lõikamine
Ühendage kaks või enam osa kombinatsiooniks ja proovige ühendada võimalikult palju korrapäraseid kujundeid. Ühine serva lõikamine võib oluliselt lühendada lõikamisaega ja säästa toorainet.
5. Toimus osaline kokkupõrge.
Tootmise efektiivsuse maksimeerimiseks töötavad paljud laserlõikusseadmed pidevalt 24 tundi ööpäevas ja kasutavad mehitamata automaatseid peale- ja mahalaadimisseadmeid. Pärast lõikamist võib ümberpööratud osade puudutamine kahjustada lõikepead, katkestada tootmise ja põhjustada olulisi kahjusid. Seda tuleks sorteerimisel tähele panna:
1. Valige sobiv lõiketee, minge lõikealast mööda ja vähendage kokkupõrkeid.
2. Lõikeaja vähendamiseks valige parim lõiketee.
③ Ühendage automaatselt või käsitsi mitu väikest osa väikeste ühendustega. Pärast lõikamist saavad eemaldatud osad väikesed ühendused kergesti lahti ühendada.
6. Materjalide ülejäägi kõrvaldamine.
Pärast osade lõikamist tuleb laserlõikusseadmete töölaual olevad skeletijäägid võimalikult kiiresti eemaldada, et hõlbustada järgnevaid lõiketoiminguid. Ilma automaatse tühjendusseadmeta laserlõikusseadmete puhul saab skeleti jääkmaterjalid lõigata väikesteks tükkideks, et neid kiiresti eemaldada. See väldib raske ja terava prahi käitlemisest põhjustatud vigastusi operaatoritele.