Kuidas lõigata laserlõikusmasinaga hästi peegeldavaid materjale

- 2023-05-24-

XT Laserlõikusmasin

Kas laserlõikusmasinad saavad lõigata kõrge antimetallisisaldusega materjale? Millised on laserlõikusmasinate omadused ja ettevaatusabinõud tugevalt peegeldavate materjalide lõikamiseks? Kas laserlõikusmasinatele on kahju? Daizu Ultra Energy laserlõikusmasina tootja aitab teil mõista laserlõikamismasinate lõikamist ja kasutamist metallist hästi peegeldavates materjalides. Mis on hästi peegeldav materjal? Paljusid lasertehnoloogia tüüpe mõjutab nende loomupärane tundlikkus valguse tagastamise suhtes, mis põhjustab ebastabiilset tööd ja hävitavat automaatset väljalülitamist töötlemisprotsessi ajal ning põhjustab isegi laserile olulisi kahjustusi, lühendades nähtamatult selle eluiga. Peegeldavate materjalide lõikamine metalli laserlõikusmasinatega on tänapäeval paljudele metalli laserlõikusmasinate tootjatele oluline väljakutse. Peegeldavaid metallmaterjale, sealhulgas vaske, alumiiniumi, kulda jne, on alati olnud raske metalli laserlõikusmasinatega lõigata. Need materjalid on ka meie igapäevases töötlemises tavalised materjalid.



Tugevalt peegeldavate materjalide lõikamisel tuleb lõikekiiruse suurendamiseks lisada veidi abigaasi. Miks on siis väga peegeldavate metallmaterjalide lõikamiseks vaja lisagaasi lisada? Kui metallist laserlõikamismasin lõikab metallist vaske, reageerib lisatud abigaas kõrge temperatuuri tingimustes materjaliga, suurendades lõikekiirust. Näiteks võib hapniku kasutamine saavutada põlemist toetava efekti. Lämmastik on laserlõikusseadmete abigaas, et parandada lõikamise efektiivsust. Vaskmaterjalide puhul, mille suurus on alla 1 mm, on metalli laserlõikusmasina kasutamine täiesti teostatav. Kui metalli vase paksus jõuab 2 mm-ni, ei saa seda töödelda ainult lämmastikuga. Sel ajal tuleb selle oksüdeerimiseks lisada hapnikku, et saavutada lõikamine.

Läätsesüsteemi kahjustamise võimaluse tõttu tuleb metalli peegeldava laserlõikamise tegemisel olla eriti ettevaatlik. Välja on töötatud spetsiaalsed süsteemid ja tehnoloogiad, mis ei vähenda lõiketäpsust. Mis need tehnoloogiad on?

Praktikas puutuvad laserlõikuse tootjad sageli kokku suure peegeldusvõimega metallidega, näiteks alumiiniumiga. Nende metallide lõikamine nõuab erilist tähelepanu. Nende peegeldusomaduste tõttu võib lõikeparameetrite valesti reguleerimine või pinna poleerimata jätmine laserläätse kahjustada. Lisaks alumiiniumile on suureks probleemiks ka poleerimise teel töödeldud roostevaba terase laserlõikamine.

Miks on raske lõigata? CO2 laserlõikusmasina tööpõhimõte on laserkiire soojuse täielik neelamine materjali poolt ja metalli peegeldusomadused põhjustavad laserkiire tagasilükkamise. Sellisel juhul siseneb vastupidine laserkiir läbi laserlõikusmasina läätse ja reflektorsüsteemi, põhjustades masina kahjustusi.

Laserkiire peegelduse vältimiseks tuleb võtta mitmeid meetmeid. Näiteks laserkiirt neelava katte katmine peegeldava metalliga. See lõikamismeetod ei mõjuta lõikamise kvaliteeti ja täpsust ning laserlõikur ei saa kahjustada.

Lisaks ülaltoodud ravimeetoditele on enamik kaasaegseid laserlõikuspinke varustatud ka enesekaitsesüsteemidega. Laserkiire peegelduse korral lülitab süsteem laserlõikusmasina välja, et vältida objektiivi kahjustamist. Kogu süsteem töötab kiirguse mõõtmise põhimõttel, mis jälgib seda lõikamise ajal. Veelgi enam, tehnoloogilised edusammud on välja töötanud laserlõikusmasinad, mis suudavad sellele olukorrale vastu seista, mis on kiudlaserid.

Kiudlasertehnoloogia on üks uusimaid lõiketehnoloogiaid ja selle jõudlus on palju parem kui süsinikdioksiidi laseritel. Kiudlaserid kasutavad pigem laserkiirt suunavaid kiude, mitte ei kasuta keerulisi peegelsüsteeme. Kiudlaseriga lõikamismasinate kasutamine süsinikdioksiidi asemel peegeldavate materjalide lõikamiseks on kiireim ja kulutõhusam alternatiivmeetod.