Laserlõike ja traditsioonilise lehtmetalli lõikamise võrdlus

- 2023-04-12-

XTLaser – laserlõikamismasin


Traditsiooniline lehtmetalli töötlemine

Kuna (CNC) lõikepingid kasutavad peamiselt lineaarset lõikamist, kuigi nendega saab lõigata 4 meetri pikkusi lehti, saab neid kasutada ainult lehtmetalli töötlemiseks, mis nõuab ainult lineaarset lõikamist. Tavaliselt kasutatakse tööstusharudes, kus on vaja ainult lineaarset lõikamist, näiteks lõikamine pärast tasandamist.



CNC-/torn-stantsimismasinatel on kõvera töötlemisel suurem paindlikkus. Mulgustamismasinal võib olla üks või mitu ruudukujuliste, ümmarguste või muude stantsimismasinate komplekti, mis suudavad korraga töödelda konkreetseid lehtmetallist detaile, kõige sagedamini šassii- ja kapitööstuses. Nende jaoks vajalik töötlemistehnoloogia on peamiselt sirgete, kandiliste ja ringikujuliste aukude lõikamine, suhteliselt lihtsate ja fikseeritud mustritega. Eeliseks on lihtne graafika ja õhukeste plaatide kiire töötlemiskiirus, miinuseks aga paksude terasplaatide piiratud läbilöögivõime. Isegi kui mulgustamine on võimalik, kukub tooriku pind ikkagi kokku, mis nõuab vormimist. Hallituse arendustsükkel on pikk, hind on kõrge ja paindlikkuse aste ei ole piisavalt kõrge.

Leeklõikus, kui primitiivne traditsiooniline lõikamismeetod, oli varem madalate investeeringute ja madalate nõuetega töötlemise kvaliteedile. Kui nõuded on liiga kõrged, saab selle lahendada mehaanilise töötlemisprotsessi lisamisega, mida on turul väga palju. Nüüd kasutatakse peamiselt üle 40 mm paksuste terasplaatide lõikamiseks. Selle puuduseks on liigne termiline deformatsioon lõikamise ajal, liiga lai sisselõige, materjali raiskamine, aeglane töötlemiskiirus ja sobib ainult töötlemata töötlemiseks.

Kõrgsurve vesilõikus on teemantliivaga segatud kiirete veejugade kasutamine plaatide lõikamiseks. Sellel pole peaaegu mingeid materjalipiiranguid ja lõikepaksus võib ulatuda peaaegu üle 100 mm. See sobib ka materjalidele, mis võivad termilise lõikamise ajal praguneda, nagu keraamika ja klaas. Seda saab lõigata ning selliseid materjale nagu vask ja alumiinium, millel on tugev laserpeegeldusvõime, saab lõigata veejoaga, kuid laserlõikamisel on olulisi takistusi. Vesilõikamise miinuseks on see, et töötlemiskiirus on liiga aeglane, liiga määrdunud, ei ole keskkonnasõbralik, samuti on kulumaterjalid kõrged.

Plasma lõikamine ja peenplasma lõikamine on sarnased leeklõikamisega. Kuumuse mõjuala on liiga suur, kuid täpsus on palju suurem kui leeklõikamisel. Ka kiirusel on suurusjärgu hüpe, muutudes plaatide töötlemisel peamiseks jõuks. Kodumaise tipptasemel CNC peenplasma lõikamismasina tegelik lõiketäpsuse piir on jõudnud laserlõikamise alampiirini ja 22 mm süsinikterasest plaadi lõikekiirus on jõudnud üle 2 meetri minutis. Lõikeots on sile ja tasane, parima kaldega. Kontrollige temperatuuri 1,5 kraadi piires. Puuduseks on õhukeste terasplaatide lõikamisel liiga suur termiline deformatsioon ja suur kalle. Olukordades, kus on vaja täpsust ja kulumaterjalid on suhteliselt kallid, on see jõuetu.

Lasertöötlusel on järgmised omadused:

1. Laseri võimsustihedus on kõrge ja materjali temperatuur tõuseb pärast laseri neelamist kiiresti, sulab või aurustub. Laseriga saab töödelda isegi kõrge sulamistemperatuuriga, kõrge kõvaduse ja rabedusega materjale.

2. Laseripea ja tooriku vahel puudub kontakt ning tööriista kulumise probleem.

3. Töödeldava laastu jõud ei mõjuta töödeldavat detaili.

4. Laserkiire punkti läbimõõt võib olla nii väike kui mikromeetrid ja toimeaeg võib olla nii lühike kui nanosekundid ja pikosekundid. Samas võib suure võimsusega laserite pidev väljundvõimsus ulatuda kilovattide suurusjärgus kümnete tuhandete vattideni, seega sobivad laserid täppismikrotöötluseks ja ka suuremahuliseks lehtmetalli töötlemiseks.

5. Laserkiirt on lihtne juhtida. Koos täppismasinate, täppismõõtmistehnoloogia ja elektrooniliste arvutitega võib see saavutada töötlemise kõrge automatiseerimise ja täpsuse.

Laserlõikamine on tehnoloogiline revolutsioon lehtmetalli töötlemisel ja "töötlemiskeskus" lehtmetalli töötlemisel. Laserlõikamisel on suur paindlikkus, kiire lõikamiskiirus, kõrge tootmistõhusus ja lühike toote tootmistsükkel, mis on võitnud klientide jaoks laia turu. Laserlõikamisel puudub lõikejõud ja see ei deformeeru töötlemise käigus. Tööriistade kulumine puudub, materjali hea kohandatavus. Täpse kiire prototüüpimise jaoks saab laseriga lõigata nii lihtsaid kui ka keerukaid osi. Lõikeõmblus on kitsas, lõikekvaliteet on hea, automatiseerituse aste on kõrge, toiming on lihtne, töömahukus on madal ja reostus puudub. See võib saavutada automaatse materjali lõikamise ja paigutuse, parandada materjali kasutamist, vähendada tootmiskulusid ja omada head majanduslikku kasu. Sellel tehnoloogial on pikk efektiivne eluiga.