XT Laser – laserlõikamismasin
Metallmaterjalide lõikamisel laserlõikepingiga on lõikeefekt ja kiirus olenevalt materjalist erinev. Mõned materjalid ei sobi laserlõikusmasinaga töötlemiseks. Laserlõikusmasinate kasutamisel on süsinikteras ja roostevaba teras kõige ideaalsemad lõikematerjalid. "Materjalid, olenemata lõikekiirusest või lõikeefektist, suudavad saavutada ideaalse oleku. Milliseid materjale saab laserlõikusmasinatega veel lõigata peale süsinikterase ja roostevaba terase?"
Konstruktsiooniterasest.
See materjal töötab hapnikuga lõikamisel paremini. Kasutage pidevrežiimi laserit. Väga väikeste kõverate töötlemisel muudab juhtsüsteem etteandekiirust, reguleerides laseri võimsust. Kasutades hapnikku töötlemisgaasina, võib lõikeserv kergelt oksüdeeruda. Kuni 4 mm paksuste plaatide puhul võib kõrgsurvelõikamisel kasutada töötlemisgaasina lämmastikku. Sel juhul lõikeserv ei oksüdeeru. Komplekssed kontuurid ja väikesed augud (läbimõõt on väiksem kui materjali paksus) tuleks lõigata impulssrežiimis. See väldib teravate nurkade lõikamist.
Mida suurem on süsinikusisaldus, seda kergem on lõikeserv kõvastuda ja seda suurem on tõenäosus nurkade põletamiseks.
Suure sulamisisaldusega plaate on raskem lõigata kui madala sulamisisaldusega plaate. Oksüdeeritud või liivapritsiga töödeldud pinnad võivad lõikekvaliteeti halvendada.
Plaadi pinnale jääksoojus mõjutab lõikeefekti negatiivselt. Plaatide puhul paksusega üle 10 mm saab paremaid tulemusi kasutades spetsiaalset laserplaati ja kandes töödeldava detaili pinnale õli. Õlikile vähendab vahu nakkumist pinnale, hõlbustades oluliselt lõikamist. Õlikile ei mõjuta lõiketoimingu mõju. Pingete kõrvaldamiseks lõigatakse ainult sekundaarse töötluse läbinud terasplaat. Keemistingimustes sulaterase lisandid võivad tegelikult oluliselt mõjutada lõikamise efekti. Konstruktsiooniterase puhta pinnaga lõikamiseks tuleb järgida järgmisi näpunäiteid:.
Räni≤ 0,04% on esimene valik, sobib lasertöötluseks. Räni<0,25% saab mõnel juhul veidi vähendada. Si<0,25% ei sobi laserlõikamiseks ja võib anda halvemaid või ebajärjekindlaid tulemusi. Märkus: St52 terase puhul on DIN standardite kohaselt lubatud kogus Si≤ 0,55%. See indikaator on lasertöötluseks liiga ebatäpne. Roostevaba terase lõikamiseks on vaja kasutada hapnikku ja pole vahet, kas servad on oksüdeerunud.
Lämmastikku kasutatakse oksüdatsiooni- ja jämevabade servade saamiseks ilma täiendava töötlemiseta.
Võimaliku suure laseri võimsuse ja kõrgsurve lämmastiku kasutamise tõttu võib lõikekiirus olla samaväärne hapnikuga või sellest suurem. Roostevaba terase lõikamiseks lämmastikuga üle 4 mm ilma, et tekiks jäsemeid, on vaja teravustamisasendit reguleerida. Fookuse asendi lähtestamisega ja kiiruse vähendamisega saab puhta lõike, kuigi väikesed pursked on loomulikult vältimatud.
Õlikile kihi katmine plaadi pinnale võib saavutada paremaid perforatsioonitulemusi ilma töötlemiskvaliteeti vähendamata. Roostevaba terase puhul valige hapniku lõikamine: üle 5 mm paksuste plaatide puhul vähendage etteandekiirust ja kasutage impulsslaserrežiimi. Torkamiseks ja lõikamiseks on sama kõrgusega alumiiniumist ja alumiiniumisulamist otsikute kasutamine sobivam pidevas režiimis lõikamiseks. Kuigi alumiiniumil on kõrge peegelduvus ja soojusjuhtivus, saab olenevalt sulami tüübist ja laseri võimsusest alumiiniumi lõigata 6 mm paksuseks ja seda saab lõigata hapniku või kõrgsurve lämmastikuga.
Hapnikuga lõikamisel on lõikepind kare ja kõva. Tekib vaid väike kogus leeki, kuid lämmastiku kasutamisel on seda raske kõrvaldada ning lõikepind on sile. Alla 3 mm paksuste plaatide töötlemisel on pärast optimeerimist ja reguleerimist võimalik saavutada peaaegu jämevaba lõikamine. Paksemate plaatide puhul võib esineda raskesti eemaldatavaid purse. Puhtal alumiinium on kõrge puhtusastmega ja seda on raske lõigata.
Mida suurem on sulami sisaldus, seda lihtsam on materjali lõigata.
Soovitus: alumiiniumi saab lõigata ainult siis, kui olete oma süsteemile paigaldanud "helkuri neelduri". Vastasel juhul võib peegeldus kahjustada optilisi elemente. Titaanplaatide lõikamisel kasutatakse protsessigaasidena argooni ja lämmastikku. Muude parameetrite kohta vaadake kroom-nikkelterasest.
Vask ja messing.
Soovitus: alumiiniumi saab lõigata ainult siis, kui olete oma süsteemile paigaldanud "helkuri neelduri". Vastasel juhul võib peegeldus optilist elementi kahjustada.
Titaani sulam.
Titaanplaatide lõikamine, kasutades protsessigaasidena argooni ja lämmastikku. Muude parameetrite jaoks vaadake kroom-nikkelterast, punast vaske ja messingit, millel mõlemal on kõrge peegeldusvõime ja suurepärane soojusjuhtivus. Alla 1 mm paksust messingit saab lõigata lämmastikuga.
Alla 2 mm paksust vaske saab lõigata ja töötlemisgaas peab olema hapnik. Soovitus: vaske ja messingit saab lõigata ainult siis, kui süsteemile on paigaldatud "peegeldava neeldumise" seade. Vastasel juhul võib peegeldus optilist elementi kahjustada.