XT Laser-laser lõikamismasin
Laserlõikusmasina kvaliteet sõltub peamiselt selle lõikekvaliteedist, mis on kõige otsesem meetod seadmete kvaliteedi kontrollimiseks. Uutel klientidel palutakse seadmeid ostes esmalt näha laserlõikusmasina testi. Lisaks seadmete lõikekiirusele sõltub test ka proovi lõikekvaliteedist. Kuidas siis lõikekvaliteeti ravida? Ja millele tähelepanu pöörata. Tutvustame teid üksikasjalikult.
Kuidas näha laserlõikusmasina lõikekvaliteeti. Järgmised üheksa standardit on asendamatud:
1. Karedus
Laserlõikeosa moodustab vertikaalse joone, mille sügavus määrab lõikepinna kareduse. Mida heledam on joon, seda sujuvam on lõige. Karedus ei mõjuta mitte ainult servade välimust, vaid ka hõõrdeomadusi. Enamasti tuleks karedust minimeerida, nii et mida heledam on tera, seda parem on lõikeefekt.
2. Vertikaalsus
Kui plaadi paksus ületab 10 mm, on lõikeserva perpendikulaarsus väga oluline. Fookusest eemaldudes laserkiir lahkneb ja sisselõige laieneb üles või alla, sõltuvalt fookuse asukohast. Lõikeserva ja vertikaaltasapinna vaheline kõrvalekalle on mitu millimeetrit. Mida vertikaalsem on serv, seda parem on lõikekvaliteet.
3. Lõikelaius
Üldjuhul lõike laius lõike kvaliteeti ei mõjuta. Lõike laiusel on ilmne mõju ainult siis, kui detaili luuakse eriti täpne profiil. Seda seetõttu, et lõike laius määrab profiili minimaalse siseläbimõõdu. Seetõttu tuleb sama suure täpsuse tagamiseks töödeldavat detaili hoida laserlõikusmasina töötlemisalas konstantsena, sõltumata lõikelaiusest.
4. Tekstuur
Suurel kiirusel paksude plaatide lõikamisel ei ilmu sulametall vertikaalse laserkiire alla olevasse sisselõikesse, vaid voolab laserkiire tagant välja. Seetõttu tekivad lõikeservale kõverad, mis järgivad täpselt liikuvat laserkiirt. Selle parandamiseks võib etteandekiiruse vähendamine lõikeprotsessi lõpus oluliselt kõrvaldada kirjutamisnähtuse.
5. Väike viga
Murde teke on väga oluline laserlõikamise kvaliteeti määrav tegur. Kuna jäsemete eemaldamine nõuab lisatööd, võib jäsemete raskus ja hulk otseselt määrata lõikekvaliteedi.
6. Materjali ladestumine
Laserlõikusmasin leiab esmalt tooriku pinnalt spetsiaalse õlise vedeliku kihi ja hakkab seejärel puuritud auku sulatama. Lõikamise käigus kasutab klient aurustumise ja erinevate materjalide mittekasutamise tõttu lõikamise eemaldamiseks tuult, kuid üles- või allavoolul tekib pinnale ka setteid.
7. Mõlgid ja korrosioon
Punktid ja korrosioon võivad lõikeserva pinda kahjustada, mõjutades selle välimust. Need esinevad lõikevigade hulgas, mida tuleks üldiselt vältida.
8. Kuumuse mõjuala
Laserlõikamisel kuumutatakse lõikepiirkonda. Samal ajal muutub ka metalli struktuur. Näiteks mõned metallid kõvastuvad. Kuumuse mõjuala on selle ala sügavus, kus sisemine struktuur muutub.
9. Deformatsioon
Kui lõikamine põhjustab tooriku järsu temperatuuri tõusu, deformeerub toorik. See on eriti oluline viimistlemisel, kuna profiil ja riba on tavaliselt vaid mõne millimeetri laiused. Laseri võimsuse juhtimine ja lühema laserimpulsi kasutamine võib vähendada osade kuumenemist ja vältida kõverdumist.