1. Esiteks peame välja selgitama ettevõtte tootmisvaliku, töötlemismaterjalid ja paksuse.
2, spetsialistid viivad läbi kohapealse simulatsiooni, et lahendada või pakkuda lahendusi, kuid võivad ka oma materjalid tootjatele tõestada.
1) Lõikevahe on väike.
2) Lõikepind on sile. laseriga lõigatud lõikepinnal puudub jäme meetodkiudlaseriga lõikamismasinon kõige vähem või üldse mitte, lõikepind on väga sile ja kiirus on samuti kiire.3) Vaadake materjali deformatsiooni: materjali deformatsioon on väga väike.
4) Võimsus. Näiteks suurem osa tehasest lõigatakse alla 6 mm paksuseid metalllehti, pole vaja ostasuure võimsusega laserlõikusmasin, 500 W kiudlaseriga lõikemasin suudab rahuldada tootmisnõudlust, kui tootmismaht on suur, on parim valik osta kaks või enam väikese ja keskmise võimsusega laserlõikamismasinat, mis aitab tootjatel kulude kontrolli ja tõhususe osas.
5) Laserlõikamise põhiosa: laser ja laserpea, imporditud või kodumaine, importivad laserid kasutavad üldiselt rohkem IPG-d, kodumaine kaubamärk on rohkem Raycus, samal ajal laserlõikamine ka muid tarvikuid Märkus, näiteks kas mootor on kuulus servomootor, juhtsiin, voodi jne, sest need mõjutavad mingil määral masina lõiketäpsust.
Erilist tähelepanu tuleb pöörata seadme jahutussüsteemilelaserlõikusmasin- jahutuskapid. Paljud ettevõtted kasutavad kodumajapidamises kasutatavaid kliimaseadmeid nende otse jahutamiseks. Mõju on tegelikult kõigile selge. See on väga halb. Parim viis on kasutada tööstuslikke kliimaseadmeid. Parimate tulemuste saavutamiseks.
3. Protsessi kasutamise ajal saavad kõik seadmed erineval määral kahjustused, siis on kahjustusjärgse remondi korral hooldus õigeaegne ja probleemiks muutub tasude tase. Seetõttu tuleb ostmisel mõista ettevõtte müügijärgset teenindust erinevate kanalite kaudu, näiteks kas hooldustasu on mõistlik ja nii edasi.Kui teil on segadusi, võite abi saamiseks meiega ühendust võtta.